УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ

КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ
Кого притягують до відповідальності, якщо встановлена несплата податків, зборів, і які наслідки? Яких змін очікувати? Чи є практика виправдовувальних вироків? Яка доказового база? Далі відповіді на поставлені питання.
Не буває хороших податків (У. Черчиль)
Особлива і неоднозначна процедура, коли притягують до відповідальності за ухилення від податків. Схеми фінансових розрахунків і знаходить пропуски в законах України нагадує прохід по натягнутому канату. Практика, яка стала негативною щодо порушення кримінальних проваджень, породжує кола пекла: обшуки, тимчасовий доступ до речей і документів, допити, негласні слідчі дії і т.ін. Відомості для внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань про злочини також не завжди мають під собою підстави. За підсумками справ, розглянутих в суді, велика частина з них - це засіб впливу на платників податків, керівників бізнесу, з метою наповнення бюджету України.
Хто суб'єкт?
Несплата податків карається, і за скоєне відповідають:
• особи, які мають обов'язки з ведення балансу, бухгалтерського обліку, подання податкових декларацій, і інших обов'язкових платежів до бюджетів та цільових фондів;
• керівники.
Також мають значення повноваження суб'єкта. Якщо вони вчиняють дії на підставі довіреності або тимчасово виконують обов'язки на підставі наказу, їм також може бути пред'явлено обвинувачення.
Потрібно ще довести
Кажуть, якщо знаєш, як довести - знаєш, як уникнути. Часто зібрані документи не мають до справи відношення і вимагають ретельного вивчення.
Що буде доказами у справі?
1. Акт перевірки за певний період, де зафіксовано порушення Законів України щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахувань податків і зборів.
2. Висновки судово-економічної (бухгалтерської) експертизи, які фіксують порушення в фінансової звітності.
4. Судова почеркознавча експертиза, яка встановлює підробність/реальність первинних бухгалтерських документів.
5. Докази, отримані за ухвалою слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів суб'єкта господарювання, про проведення обшуку та інші.
6. Інформація, отримана за підсумками негласних слідчих (розшукових дій) дій: аудіо- та відео контроль особи / місця, організована контрольована поставка або закупівля та інші.
7. Показання свідків: співробітників, посадових осіб, контрагентів, також можуть бути доказами відсутності у діях особи умислу на те, щоб ухилитися від сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
8. Інші письмові докази взаємопов'язані з особою обвинуваченого: довідки, відомості з відомостей, журналів реєстрації.
Гроші люблять коли їх рахують
Несплачена сума платежів для кримінального переслідування за ст. 212 КК України включає податки і збори, крім єдиного соціального внеску.
За вказаною статтею в 2019 сума в розмірі від 960 500 гривень є підставою для звинувачення.
Яке покарання за несплату податків передбачено?
Залежно від кваліфікуючих ознак статті у вироку суд:
• призначає виплату штрафу,
• позбавляє обвинуваченого права перебувати на державній службі або в місцевому самоврядуванні на певній посаді,
• позбавляє обвинуваченого його права займатися одним з видів професійної діяльності до трьох років разом з конфіскацією майна.
Кримінальна відповідальність в даному злочині не передбачає відбування покарання в місцях позбавлення волі.
Плата зросте
Введено поняття кримінальних проступків в ЗУ No2617-VIII від 22.11.2018, який набере чинності 01.01.2020. Законодавець передбачив внесення змін в санкції частин 1 і 2 ст. 212 КК України і збільшення штрафів. Тим самим «вивів» з області кримінальних проступків ці фінансові злочини.
Звільнення від покарання
Є позитивна практика щодо застосування ч.4 ст. 212 КК України щодо звільнення особи від кримінальної відповідальності, якщо податки сплачено і суму збитку погашено до притягнення її до відповідальності.
Прикладом тому є судове рішення касаційної інстанції 04.10.2018 у справі No761 / 15794/16-к. Матеріали кримінальної справи надійшли до місцевого суду з клопотанням сторони обвинувачення - прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, у зв'язку з повним відшкодуванням завданих державі збитків. Підставою послужила інформація, викладена у службовій записці та листі від керівників податкової інспекції.
Місцевий суд задовольнив клопотання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України. Касаційний суд підтвердив законність та обґрунтованість висновків суду першої інстанції
Які будуть виправдання?
Все частіше на практиці зустрічаються виправдувальні вироки і постанови ВС від 29.03.2018 у справі №203 / 4863/14-к описує факти, які послужили для виправдання. Спочатку особа звинувачувалася за ч.3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України. Суд касаційної інстанції перерахував докази в кримінальній справі, які зіграли зворотну роль для сторони обвинувачення.
По-перше, пояснення обвинуваченого, свідків, а також судового експерта. Вони підтвердили факт укладання договорів і господарську діяльність між підприємствами.
По-друге, акти перевірки податкової, висновки яких ґрунтуються виключно на твердженнях посадових осіб інспекції про фіктивність підприємств, а також незаконності угод.
По-третє, постанова адміністративного окружного суду, яким скасовано накази про призначення документальних позапланових невиїзних перевірок. Акт, складений в результаті перевірок, суд не взяв до уваги.
По-четверте, ще одне рішення в адміністративному судочинстві, яким скасовані податкові повідомлення-рішення.
Суд прийшов до обгрунтованого висновку, що факти ненадходження коштів до бюджету та цільових фондів не підтверджені і в діях особи немає ухилення від сплати податків. Також суд резюмував відсутність доказів підробки договорів між юридичними особами.
ВС підтвердив, що особа правомірно виправдано за ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначених злочинів. У підсумку, кожна обставина у справі щодо сплати податків відіграє свою роль і вимагає уваги в усіх дрібницях.