Судовий захист авторського права

Які способи захисту авторських прав у художників? При зверненні до VertiS LAW FIRM ми допоможемо знайти відповіді на ці питання. Для прикладу, розповімо про цивільну справу Верховного Суду від 26.06.2019 року №357/2264/16-ц.
Касаційний суд розглянув одну із справ відомої художниці. Вона звернулась до суду з позовом до фізичної особи-підприємця про захист авторських виключних прав на твір. Мотивувала свій позов тим, що своєю творчою працею створила твір образотворчого мистецтва, а саме картину, що підтверджується офіційним каталогом автора. Авторство Позивача підтверджується її підписом на оригінальних примірниках творів, а саме у нижньому лівому куті кожної з робіт. В інший рік Позивач своєю творчою працею створила твір образотворчого мистецтва, а саме картину, що підтверджується підписом позивача у лівому нижньому куті товару. Додатково права Позивача на зазначений твір підтверджується свідоцтвом та рішенням до нього.
В магазині подарунків та сувенірів Відповідача зафіксовано факт розповсюдження та публічної демонстрації (реалізації, продажу) товару: обкладинка для документів з малюнком - картина позивачки та обкладинка для документів з малюнками - картинами позивачки. Реалізація вказаних товарів підтверджується товарним чеком. Відповідач порушив права позивача шляхом розповсюдження без дозволу контрафактних примірників товару (піратство), а саме реалізовував в магазині «Сувеніри» обкладинки з малюнками без дозволу позивача. Таким чином відповідачем було вчинено два порушення у розумінні ЗУ «Про авторське право і суміжні права» (розповсюдження контрафактної продукції та публічний показ об`єкта авторських прав без дозволу позивача).
Суд першої інстанції задовольнив позов частково та стягнув на користь Позивачки суму компенсації за порушення авторського права. Натомість апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції.
Верховний Суд посилався на норми права. Відповідно до ч.1 ст.435 ЦК України, первинним суб`єктом авторського права є автор твору. За відсутності доказів іншого, автором твору вважається фізична особа, зазначена звичайним способом як автор на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства).
Використання твору здійснюється лише за згодою автора, крім випадків правомірного використання твору без такої згоди, встановлених цим Кодексом та іншим законом (ст. 443 ЦК України).
Встановивши, що Позивачка є автором картин, Відповідач порушив виключні права Позивача. Отже, Верховний Суд залишив в силі рішення суду першої інстанції та скасував рішення апеляційного суду.
Фото pixabay.com