КРИМІНАЛЬНІ ПРОСТУПКИ

06.12.2019
фото pixabay.com
фото pixabay.com

Про спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень вже згадували на сторінках сайту Vertis Law Firm.

ВР прийняла Закон про відтермінування часу вступу в дію інституту кримінальних проступків до 1 липня 2020 року. Закон вносить зміни до п.1 розділу ІІ «Перехідні положення» закону від 22.11.2018 р. №2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», змінивши дату набрання ним чинності.

Очікуємо опублікування Закону та нагадаємо основні положення щодо кваліфікації кримінальних проступків відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018 № 2617-VIII.

До кримінальних проступків відносяться визначені Кримінальним кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення яких передбачене

  • основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більш як 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51000 грн.),
  • інше покарання, не пов'язане з позбавленням волі.

До кримінальних проступків належатимуть такі правопорушення:

крадіжка (ч.1 ст.185 КК); шахрайство (ч.1 ст.190 КК); хуліганство (ст.296 КК); незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (ч.1 ст.309 КК) та інші.

Класифікація кримінальних правопорушень, після набрання положень законної сили, матиме такий розподіл:

• кримінальні проступки (основне покарання не пов'язане з позбавленням волі, а штраф не перевищує 3000 н.м.д.г.);

• злочини невеликої тяжкості (основне покарання - до 5 років позбавлення волі або штраф до 10000 н.м.д.г.);

• тяжкі злочини (основне покарання - до 10 років позбавлення волі або штраф до 25000 н.м.д.г.);

• особливо тяжкі злочин (основне покарання - понад 10 років позбавлення волі або штраф понад 25000 н.м.д.г.).


Уповноважені розслідувати кримінальні проступки

Дізнання (досудове розслідування кримінальних проступків) здійснюють підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів органів Національної поліції, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, органів Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України.

Дізнавач, що є службовою особою підрозділу дізнання, наділяється повноваженнями слідчого.


Порядок розслідування

Внесення відомостей до ЄРДР є обов'язковим. Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань або без такого внесення не допускається.

Однак, для проступків спрощена процедура розслідування у формі дізнання.

Це передбачає ширший перелік слідчих (розшукових) дій, які можуть вчинятися до внесення відомостей до ЄРДР, порівняно із процедурою досудового слідства.

До внесення даних до ЄРДР дізнавач зможе:

відбирати пояснення; направляти на медичні огляди; отримувати висновки спеціалістів; знімати показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису; вилучати знаряддя і засоби вчинення кримінального проступку, речі і документи, які є безпосереднім предметом кримінального проступку або які виявлені під час затримання особи, особистого огляду або огляду речей.

Обрання запобіжного заходу за вчинення кримінальних проступків не передбачається.


Строки досудового розслідування кримінальних проступків

Затримання особи, яку підозрюють у вчиненні кримінального проступку, без ухвали слідчого судді допускається лише у випадках, якщо ця особа:

1) відмовляється виконувати законну вимогу уповноваженої службової особи щодо припинення кримінального проступку або чинить опір;

2) намагається залишити місце вчинення кримінального проступку;

3) під час безпосереднього переслідування після вчинення кримінального проступку не виконує законних вимог уповноваженої службової особи;

4) перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння та може завдати шкоди собі або оточуючим.

Затримання особи здійснюється не більш як на 3 години з моменту фактичного затримання.

Затримання особи, яка керувала транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції здійснюється не більш як на три години з обов'язковим доставленням такої особи до медичного закладу для забезпечення проходження відповідного медичного освідування.

З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом 72 годин; протягом 20 діб - якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім; або протягом одного місяця - якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи.

У разі необхідності проведення додаткових слідчих і розшукових дій строк дізнання може бути продовжений прокурором до 30 днів. Про продовження строку дізнання прокурор виносить постанову.

Отже, тривалість дізнання не перевищуватиме 1 місяць.


Судовий розгляд

КПК передбачає більш стислі терміни призначення судового розгляду та розгляду справи.

Справу має бути заслухано протягом 5 днів після отримання слідчим суддею обвинувального акта. А у випадку затримання підозрюваного у вчиненні кримінального проступку суд призначає розгляд справи невідкладно.

КПК передбачає судовий розгляд кримінальних проступків без присутності учасників провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлених під час дізнання обставин і згоден з розглядом обвинувального акта за його відсутності.


Отже, спрощений порядок досудового розслідування у формі дізнання скорочує процесуальні строки досудового розслідування і судового розгляду. Вищезазначені зміни в законі забезпечать швидкий та якісний розгляд справ щодо кримінальних проступків.

Фахівці адвокатської компанії Vertis Law Firm слідкують за змінами в законодавстві та надають кваліфіковану допомогу при розгляді кримінальних справ. 

Звертайтесь до адвокатів Vertis Law Firm!

VertiS LAW FIRM, 49000, Ukraine, Dnipro, Marshal Malinovsky street, 2, multifunctional center "BABYLON", entrance 2, tower 9, floor 2,  phone number: +38056 767 49 07;+38094 911 19 07.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати