Розірвання договору оренди. Практика ВС

Підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). Положення Земельного кодексу України нагадав Касаційний цивільний суд у складі ВС в Постанові 06.03.2019, справа №183/262/17.
Позивачці належить земельна ділянка. Вона уклала договір оренди з аграрною компанією й передала у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на сім років з переважним правом орендаря на поновлення договору оренди на новий строк.
Відповідач зобов`язався сплачувати їй щорічно орендну плату у грошовій формі у розмірі 4,00 % від грошової оцінки землі, а також проводити безкоштовну поставку 1 тонни соломи до садиби орендодавця, оранку та культивацію присадибної ділянки орендодавця до 0,40 га та сплачувати податок з доходів фізичних осіб, нарахований на суму орендної плати, проводити розрахунок з орендної плати до 31 грудня поточного року. Всі ці умови зазначені в договорі оренди.
Позивачка звернулась до суду, оскільки відповідач проводив виплату орендної плати без урахування індексації, тобто не у повному розмірі, і не виконував свій обов'язок відповідно до договору щодо поставки соломи та обробітку присадибної ділянки (оранки, культивації). Вказані дії Відповідача розцінювала як систематичну несплату орендної плати у повному обсязі, в зв'язку з чим просила суд розірвати договір оренди землі.
Суд першої інстанції позов задовольнив. Апеляційний суд рішення суду першої інстанції скасував та відмовив в задоволенні позову. ВС скасував рішення апеляційного суду, а рішення місцевого суду залишив в силі.
Касаційний суд мотивував своє рішення наступним.
У спірному договорі оренди сторони погодили три основні складові орендної плати:
- орендна плата у грошовій формі 4,00 % від грошової оцінки землі;
- безкоштовна поставка 1 тонна соломи до садиби орендодавця;
- оранка і культивація присадибної ділянки орендодавця до 0,40 га.
Посилання Відповідача про те, що оранка та культивація присадибної ділянки орендодавця не входить ні до однієї з форм орендної плати, передбачених договором, а є додатковою безкоштовною послугою, спростовуються змістом договору та положеннями ст.15 та Розділу 3 ЗУ «Про оренду землі».
Також Верховний Суд вказав, що агрокомпанія істотно порушила умови спірного договору, а саме систематично не сплачувала частину орендної плати, що є підставою для розірвання договору оренди землі.
Адвокати VertiS Law Firm проконсультують щодо договору оренди землі, допоможуть укласти/розірвати договір (за наявності підстав), перевірити його на відповідність діючому законодавству. Звертайтесь за допомогою до спеціалістів.
Фото pixabay.com