Медіація в бізнес процесах

Чудово, якщо відносини між партнерами по бізнесу зрозумілі та чітко обговорені. В ідеальному варіанті всі деталі взаємовідносин відображені в договорах/партнерських угодах.
Та не завжди партнери наважуються виписати всі аспекти спільних взаємовідносин, вважається, що такий крок, це жест не довіри. Давайте звернемося до практики.
Спори про майно, авторські права, грошові кошти чи інші активи в підприємницькій діяльності, в судах тривають роками.
Рішення, прийняте по результатам розгляду справи, буде частково чи цілому на користь однієї з сторін, та аж ніяк не взаємовигідним. При цьому сторони за роки судів міряються у кого крутіші юристи чи більший адміністративний ресурс, що суттєво виснажує бюджет.
Частіше за все, кінцевий бюджет пройденої війни зрівнюється з сумою отриманою в результаті виграшу, або навіть її перевищує, оскільки рішення суду ще необхідно виконати в примусовому порядку. Наявність судового рішення не стимулює сторони до розрахунків, та діє принцип - «нехай спробують виконати».
Виходячи з вищевказаного, а чи не розумніше сісти за стіл переговорів, хоча б з міркувань економії коштів та часу?
Чим корисна медіація в бізнес конфліктах?
Якщо звернути увагу, в новинах часто можна почути:
- про злиття міжнародних компаній чи викупи акцій;
- про виділ чи розділення крупних корпорацій та холдингів на декілька різних з розподілом сфер бізнесу.
Що ж там відбувається насправді?
Люди, що ведуть бізнес, звикли рахувати бюджети війни, чи судових процесів. Коли партнер, що веде ряд напрямів спільного бізнесу, хоче відділитися, то вигідніше та дешевше сісти за стіл переговорів, чим мінімізуються витрати та зберігаються партнерські стосунки. Як результат, продовжується бізнес взаємодія, що приносить фінансовий прибуток для двох сторін, навіть якщо партнери бачити не можуть один одного.
Тобто, те, що презентується в ЗМІ, як рішення про злиття чи розподіл, є лише вершиною айсбергу - довготривалого, та на 100% не простого переговорного процесу.
Так давайте ж порахуємо. Згідно Закону України «Про судовий збір», за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 1,5% від ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто від 1921 грн. до 672 350 грн. Окрім того, кожна сторона оплачує роботу юристів, відрядження, супутні процеси, що жодним чином не сприяє вирішенню суті конфлікту та збереженню партнерських стосунків.
Переваги медіації, порівняно з судовим розглядом, полягають у можливості сторін самостійно визначати умови вирішення спору, які влаштовують обидві сторони, що відповідно забезпечує виконуваність угоди, укладеної за результатами медіації.
Окрім врегулювання вже наявних конфліктних ситуацій, робота медіатора-посередника досить ефективна на стадії укладання важливих, в тому числі міжнародних угод. Так, якщо переговори з потенційним/стратегічним бізнес-партнером проходять досить тяжко та не ефективно - це не значить, що від співпраці з ним потрібно відмовитися. Участь 3-ї сторони, як посередника часто є доцільною та корисною, аби допомогти укласти взаємовигідний контракт.
Старший партнер Vertis LF, адвокат, медіатор - Тетяна Червона