Безпечне інвестування

Українські реалії змушують бізнес не тримати «всі яйця в одному кошику», а інвестувати в декілька сфер, аби не втратити все. Інколи доцільніше не створювати новий бізнес, а доцільніше придбання вже існуючого, чи окремих майнових комплексів, що дають можливість розвиватися.
Та на скільки безпечно інвестувати, купувати існуючий бізнес чи його активи, підписувати нові контракти чи поглинати компанії?
На ці питання кожен знаходить відповіді по своєму: аналізує ринок, радиться зі знайомими, шукає інформацію у відкритих джерелах. Однак на будь-який запит ринок одразу реагує пропозицією. Таким чином на ринку надання послуг з'явилася послуга Due Diligence - надалі DDG, що в перекладі з англійської значить «забезпечення належної сумлінності». Хоча нормативно в Україні дана процедура не врегульована, та вона активно використовується не тільки в приватній, але й в державній сфері.
Термін Due Diligence вперше було використано в США в 1933 році в законі про цінні папери, надалі в 1977 році сучасні стандарти DDG були викладені в Угоді підписаній группою Швейцарських банків, що регулювала єдину систему перевірки та збору данних про клієнтів. З часом закріплені в банківській угоді принципи перевірок були взяті на озброєння і консалтинговим бізнесом для всебічного аналізу компаній з точки зору юристів, аудиторів та фінансових аналітиків.
Сучасний DDG включає в себе комплексну процедуру детальної перевірки об'єкту, може проводитися за різними аспектами, а саме може включати в себе: загальний аналіз; фінансовий аналіз; податковий аналіз, аналіз операційної діяльності та юридичний аналіз. Тип перевірки обирається за запитом клієнта аби надати розгорнуті відповіді про реальний стан об'єкту інвестування.
DDG все більше набирає актуальності при плануванні довгострокового співробітництва, злиття компаній чи просто підписанню контракту з суб'єктом господарювання.
Так давайте ж розберемо, який DDG може провести юридична компанія, та чим він корисний.
Сфера надання юридичних послуг значною мірою звужує можливості проведення DDG до аналізу юридичних аспектів, однак з досвіду можемо зазначити, що українські юристи на цьому не зупиняються, часто проводиться загальний аналіз, та для забезпечення всебічності дослідження залучаються інші спеціалісти, аудитори, фінансисти, маркетологи та інш.
Окрім того, державна політика щодо діджиталізації, надає досить широкі можливості отримання інформації з відкритих платних та безоплатних реєстрів.
Користуючись усіма доступними джерелами, метою юристів є надання інформації, яка дозволить знизити підприємницькі ризики або повністю їх уникнути, включаючи ризики придбання пакета акцій за завищеною вартістю, невиконання зобов'язань, ризики втрати грошей та майна.
Таким чином, DDG за своєю суттю є більше ніж дослідження господарської діяльності компанії, її фінансового стану та конкурентного становища на ринку, не просто комплексний аудит. Це ще й набір розвідувальних технологій, адже чужий бізнес як айсберг, більша частина якого знаходиться за межами нашого погляду, та яку так цікаво дослідити.
Старший партнер VertiS LF
Адвокат, медіатор
Червона Тетяна